Czy radnego trzeba rozliczać z każdego dnia pracy
Dieta miesięczna musi uwzględniać realny związek między jej wysokością a kosztami poniesionymi przez radnego w związku z pełnieniem funkcji gminnej.
Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który rozpatrywał skargę wojewody podkarpackiego na uchwałę w sprawie ustalenia wysokości diet dla radnych Rady Miejskiej w Pruchniku.
Mniej w kieszeni
W uchwale tej przewidziano, że kwota diety miesięcznej ulega zmniejszeniu o 20 procent za każdą nieobecność nieusprawiedliwioną na sesji rady miejskiej lub posiedzeniach komisji stałych rady miejskiej. Przy czym jak zaznaczono, nieobecność radnego wynikająca z delegowania go do wykonywania obowiązków związanych z pełnieniem funkcji w radzie miejskiej nie powoduje zmniejszenia diety.
Jakie potrącenia
Wojewoda stwierdził, że zaskarżona uchwała powinna również zawierać potrącenia uwzględniające wszystkie dni w miesiącu kalendarzowym za każdy dzień niewykonywania obowiązków przez radnego w ramach pełnionej funkcji. Tymczasem rada miejska ograniczyła się jedynie do potrąceń w przypadku nieobecności na sesji rady i posiedzeniach komisji, nie regulując przy tym potrącenia w sytuacji niewykonywania poszczególnych funkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta